Latest Certified Success Dumps Download

CISCO, MICROSOFT, COMPTIA, HP, IBM, ORACLE, VMWARE
GED-Mathematical-Reasoning Latest Exam (Sep 2017)

[Free] 2017(Sep) EnsurePass Testking GED GED-Mathematical-Reasoning Dumps with VCE and PDF 111-120

September 26, 2017

EnsurePass
2017 Sep GED Official New Released GED-Mathematical-Reasoning
100% Free Download! 100% Pass Guaranteed!
http://www.EnsurePass.com/GED-Mathematical-Reasoning.html

GEDMathematical ReasoningExam

Question No: 111

Boxes for shipping telephones can contain a maximum of 18 phones. What is the FEWEST number of boxes needed to ship an order for 110 phones?

  1. 6

  2. 7

  3. 8

  4. 9

  5. 10

Answer: B

Question No: 112

On Saturday mornings, Rosa exercises by riding her bicycle along a route from her home and back again. Her ride normally takes 1 hour and 40 minutes to complete.

If Rosa leaves home at 10:30 A.M. and rides for the usual amount of time, when will she arrive back home?

A. 130 A.M.

B. 140 A.M.

C. 110 P.M.

D. 130 P.M.

E. 140 P.M.

Answer: C

Question No: 113

Javier wanted to make a profit of $80 for selling the 4 vases he had made. He had spent

$12 for materials. Since he planned to charge the same price for each vase, he used the following equation to determine x, the price he would charge:

4x – 12 = 80

How much did Javier plan to charge for each vase?

A. $ 6.00

B. $ 6.50 C. $17.00 D. $17.50 E. $23.00

Answer: E

Question No: 114

What is the ratio of the percent of sales from sporting goods to the percent of sales from stationery?

  1. 3

  2. 7

  3. 15

  4. 4

  5. 12

Answer: A

Question No: 115

Adora’s car averages 28 miles per gallon of gas. Approximately how many gallons of gas should she expect to use for a trip of 190 miles?

  1. 3

  2. 5

  3. 7

  4. 9

  5. 10

Answer: C

Question No: 116

Moria spent three times as much for the plants she bought for her garden as she did for the gardening gloves she also purchased.

If Moria spent a total of $10.80, how much did she spend for the gardening gloves?

A. $8.10 B. $8.01 C. $4.53 D. $2.70 E. $2.60

Answer: D

Question No: 117

Ensurepass 2017 PDF and VCE

According to the graph, how much MORE does it cost to mail an overseas letter weighing

4.1 ounces than a letter weighing 3.5 ounces?

A. $0.50 B. $0.60 C. $1.50 D. $2.00 E. $2.50

Answer: A

Question No: 118

Ensurepass 2017 PDF and VCE

If the postage on an overseas letter costs $1.50, which of the following could be the weight of the letter in ounces?

A. 1.5

B. 2.2

C. 3.4

D. 3.8

E. 4.1

Answer: B

Question No: 119

Ensurepass 2017 PDF and VCE

For how many videos rented per month is the cost with Plan A the same as the cost with Plan B?

  1. 12

  2. 5

  3. 4

  4. 2

  5. Not enough information is given.

Answer: C

Question No: 120

Ensurepass 2017 PDF and VCE

How much MORE would it cost to rent 6 videos per month under Plan D than to rent 6 videos per month under Plan C?

A. $ 8 B. $10 C. $12 D. $16 E. $20

Answer: C

100% Free Download!
Download Free Demo:GED-Mathematical-Reasoning Demo PDF
100% Pass Guaranteed!
Download 2017 EnsurePass GED-Mathematical-Reasoning Full Exam PDF and VCE

EnsurePass ExamCollection Testking
Lowest Price Guarantee Yes No No
Up-to-Dated Yes No No
Real Questions Yes No No
Explanation Yes No No
PDF VCE Yes No No
Free VCE Simulator Yes No No
Instant Download Yes No No

2017 EnsurePass IT Certification PDF and VCE